Noni puuvili - jumalik kingitus või alatu pettus?


Noni peetakse uskumatult tervendavaks puuviljaks, kuid teadlased on ahhetamapanevad väited pilkeobjektiks muutnud. Kus peitub tõde?
Internetiavaruses leidub sadu poode, mille eesmärgiks on müüa lausa maagilise mõjuga noni frukti mahla. Erinevate allikate alusel väidetakse, et noni aitab muuhulgas vältida või ravida näiteks külmetushaiguseid, vähki, südameprobleeme, narkosõltuvust, suhkruhaigust, malaariat, menstruaalkrampe jne. Kahjuks pole kõike seda vettpidavate teaduslike uuringutega tõestatud ning seepärast ei tohiks väljareklaamitud väiteid tõena võtta.

Kõige tipuks tuli üks Havai Ülikooli professor välja looga, et ta leidis viljast molekuli, mis inimese organismis muutub kseroniiniks. See aine pidavat olema lõviosa tervistavate toimete aluseks. Asja tuum peitub selles, et molekuli pole tänaseks päevaks keegi teine leidnud! Professor vabandas end välja väitega, mille kohaselt pidi noni seest molekuli leidmine väga keerukas olema.

Tohutu müügiedu
Maailma suurimaks noni-toodete müüjaks on Tahitian Noni International, mille edasimüüjate konverentsil käisid saladuskatte all ka CBS'i ajakirjanikud. Kompanii tulud ulatuvad miljarditesse. “Iga 1.7 sekundi tagant ostab keegi Tahitiani noni mahla,” rääkis üks edasimüüjatest uhkusega. Kahe levitajaga lepiti kokku ka kohtumine, mille käigus räägiti ajakirjanikele lausa imetabaseid juhtumeid. Tahitiani noni mahl aitas tagasi tuua silmanägemise, kaotada põletusarmid ja isegi tervendada AIDS-ist! Imejutud viidi edasi immunoloog Dr. Jeffery Galpinile, kes ütles selle peale: “Seda on reklaamitud imeravimina, kuid tegelik teaduslik tagapõhi puudub täielikult!” Üks levitajatest on Dee Strubb, kes peitub toodet kaitstes “imede” taha. “Me ei ütle, et noni midagi ravib, kuid see suudab teha imesid,” räägib Strubb. Ajakirjanike ja levitaja vaheline telefonikõne katkes, kui viimaselt küsiti salapärasel kombel tervenenud patsientide nimesid.

Rohkem kahju kui kasu?
Prantsusmaa toiduohutusega tegelevad institutsioonid on mures noni mahla pealetungi üle Euroopas ja seetõttu hoiatavad nad inimesi joomast mitte rohkem, kui 30 ml mahla päevas. Nimelt on mõned uuringud seostanud mahla joomist ja maksapõletiku teket. Lisaks on laialt tunnustatud Dr. Andrew Weil öelnud, et ilmselt kõige suurema kahju tekitab noni pangaarvele. On olnud isegi juhtumeid, kus müüjad väidavad, et noni peab tarvitama vähemalt 50 ml päevas, seitse päeva nädalas ja aastaid järjest. See pidavat aitama oma eluiga pikendada. 1998. aastal keelas Soome noni mahla müügi kuni valitsuse ultimaatumi täitmiseni: müüjad pidid eemaldama kõik eksitavad märgistused pakenditel.

Noni ajalugu
Nonipuu on põline Kagu-Aasias, kuid kasvab ka Indias, Uus-Meremaal, Vaikse ookeani saartel, Austraalias ja Uus-Meremaal. Noni vili on keskmiselt kartuli suurune ja tema kühmuline pind on kaetud valkja koorega. Taime vilju, lehti ja juuri hakati kasutama toiduks, raviotstarbeks ja keha värvimiseks üle 2000 aasta tagasi Polüneesia saarerahva poolt, kes nonipuu ka kultuurtaimeks muutsid. Mitmed erinevad rahvad on kasutanud vilja näljahäda ajal toiduks ning lahtistina kõhuprobleemide tekkimisel. Legend noni tervendavate toimete kohta sai alguse 1972. aastal, kui teadlane nimega Maria Stewart tuli välja avastusega, et Havai põliselanikud kasutasid meditsiiniliste probleemide korral nonist tehtud mahla. Väidetavalt kuulsid vastavad isikud avastusest täiesti juhuslikult ning otsustasid seda kurjalt ära kasutada. Siiski võib leiduda kuskil inimesi, keda noni on tõeliselt aidanud, kuid teadus neid juhtumeid ei tunnista.

Pilt: costaricannoni.com

No comments:

Post a Comment