Millised on 7 maailma kõige ohtlikumat dieeti?


Šokeeriv! Kes sööks vabatahtlikult paelussi mune, lürbiks terve nädal kapsasuppi või tarbiks täiskasvanuna ainult beebitoitu? Teeme tutvust maailma kõige ohtlikumate kaalulangetamise viisidega!

Ükski alljärgnevatest dieetidest pole mõeldud mingil moel soovitusena, vaid hoiatavad tõsiselt ohtlike kaalulangetamise võtete eest.

Millised on 7 maailma kõige ohtlikumat dieeti?

Paelussidieet
Söö rõõmuga, sest sinu uus sõber aitab poole toidust nahka pista! Just see oli üks algseid paelussidieedi reklaamloosungeid. 1920. aastatel hakkas ehmatav dieet populaarsust koguma, kuid paljude õnneks ei jätkunud tõusulainet pikaks ajaks. Eksperdid sekkusid hullema ära hoidmiseks võika kaalulangetamisviisi populariseerimisse. Dieedi järgijad sõid paelussi mune ja ootasid kehakaalu arvelt parasiidi suuremaks kasvamist. Vaatamata anti-kampaaniale leidub tänaseni üksikid hulljulgeid, kes kaalulangetamise lootuses on paelussi mune tarbinud. Kehas pesitsevad paelussid võivad osutuda varem või hiljem eluohtlikuks. Parasiitide elutegevus võib muuhulgas kaasa tuua seedetegevuse ja siseelundite häireid ning kahjustusi närvisüsteemile.

Näljutamine
Inimkeha koosneb rakkudest, mis vajavad funktsioneerimiseks pidevat energiavoogu. Kui keha ei saa piisavalt kütust ja hädavajalikke aineid, siis toob see kaasa aja jooksul üha karmimaks muutuvat kõrvalnähtude laviini. Kahjuks on näljutamine olnud menukas kaalulangetamise meetod teismeliste seas, kuna neil puudub tihti selge ettekujutus selle laastavast toimest organismile. Juba lühiajalise näljutamise tulemusena võib vaevata väsimus, depressioon, immuunsüsteemi talitluse langus, unehäired, lihaskoe lagunemine ja hormonaalne ebatasakaal.

Beebitoidudieet
Tagantjärgi on Jennifer Aniston väitnud, et treener ei pannud teda beebitoidudieedile, kuid ootamatud kõlakad veensid näitlejanna fänne koheselt kummalist toitumiskava järgi proovima. 14 korda päevas väikeste beebitoidu portsjonite söömine pidi juba paari nädalaga unistuste kaalunumbrini viima. Millise hinnaga? Beebitoidud on valmistatud spetsiaalselt imikute vajadusi silmas pidades. Üks põhilisi ohte varitseb valkude koguses, mis ei arvesta täiskasvanute päevaseid vajadusi. Alatoitumuse uurijad on täheldanud, et üle 20% kehavalgu kaotamise tulemusena häirub oluliselt enamik füsioloogilisi funktsioone.

Kapsasupidieet
Äärmuslikust kapsasupidieedist liigub ringi erinevaid versioone, kuid mõningad neist tekitavad toitumisekspertides eriti suurt hämmastust. Kõige piiravamad variandid lubavad nädala jooksul ainult kapsasuppi süüa. Hollywoodi näitlejatarid on dieedile kiidusõnu jaganud, kuid toitumisteadlased soovitavad sellest eemale hoida. Range supisöömise tulemusena jääb keha ilma paljudest vajalikest toitainetest, vitamiinidest ja mineraalidest.

Suitsetamine
Tubaka suitsetamine vähendab söögiisu. Sellest teadmisest on haaranud kinni nii mõnedki kaalujälgijad. Leidub neidki, kes on alustanud elus esimest korda suitsetamist eesmärgiga kaalust alla võtta. Suitsetaja hingab sisse enam kui 4000 keemilist ainet, mille hulgas on tõeliselt kahjulikke mürke. Need tõstavad nii südamehaiguste kui erinevate vähivormide riski.
Kindlasti ei vääri veidi madalam söögiisu niivõrd ränkade riskide võtmist.

Puuvilladieet
Hiljuti USA meedias avalikkust šokeerinud puuvilladieet on kindel konkurent paelusside neelamisele maailma ohtlikumate dieetide konkursil. Nimelt on mõned modellid ja nende austajad hakanud sööma apelsinimahla kastetud puuvillapallikesi. Nad on väitnud, et pallikeste alla neelamine aitab hoida täiskõhutunnet. Puuvilla toiteväärtus on ümmargune null, mis tähendab, et kehal jääb puudu nii energiast kui toitainetest. Olukorra teeb veelgi hirmsamaks puuvilla seedimatus. Puuvillakiudude tarbimine võib viia raskete kõhuhädade ja isegi soolestiku ummistuseni.

Alkoreksia
Tegu on üsna uue tegevusega, milles kattuvad liigne alkoholi tarvitamine ja toitumishäired. Alkoreksial on mitmeid avaldumise vorme. Alkorektikud söövad päeva jooksul vähem, et hoida kaloreid õhtuse alkoholitarvitamise jaoks või näljutatakse end pärast eelnenud ööl alkoholiga liialdamist. Lisaks sellele on levinud ületreenimine enne või pärast pidu ja alkoholimürgituse teel oksendamise esile kutsumine. Juba eraldiseisvalt on alkoholi liigtarvitamine ja toitumishäired tervisele ohtlikud, kuid nende koosmõjul võivad olla väga kurvad tagajärjed. Kasvab risk eluohtlikuks alkoholimürgituseks, tekib krooniline toitainete puudus, hoobi saab immuunsüsteem ja valitseb suurem oht erinevate vigastuste tekkeks.

Mitmed jahmatavad dieedid on menukaks kujunenud ookeani taga, kuid arvatavasti on meilgi dieedikuradi küüsi jäänud inimesi. „Kõik need dieedid on terviskahjustavad ja pikemas perspektiivis eluohtlikud. Enim kahjustuvad inimestel aktiivsed rakud ja organid. Muuhulgas saavad hoobi südametegevus, sugurakud, hingamine, hormoonid ja mõttetegevus. Seetõttu ongi inimene tervise mõttes vägagi haavatav,“ hoiatab toitumisteadlane Mai Maser. „Kõik need organid püüavad iga hinna eest ja üksteise arvelt elu hoida. Teisisõnu ei avaldu ükski kahjustus otsekohe, vaid alles siis, kui organism ei suuda enam vigastustele vastu panna.“ Kõigi seitsme šokeeriva dieedi puhul on põhirõhk pandud enese näljutamisele. Nälgimisel kahjustub vereloome, kuna vere punalibled ei suuda hapnikku edasi kanda. „Sellest tulenevalt võivad tekkida mäluhäired ja unustamine, kuni täieliku aju töövõime kadumiseni. Mõistuse puudumisel ei ole ka elul väärtust,“ tõdeb Maser.


Mida siis ikkagi teha, kui tahaks kaalust alla võtta, aga mitte oma elu hinnaga? „Ülekaalu puhul on eriti oluline endale selgeks teha mõõdukad portsjonid. Süüa tuleb nii palju kui liikumise ja elutegevusega kulutad. Nii lihtne see ongi,“ selgitab tunnustatud toitumisteadlane. „Koos istuva eluviisiga magusat, rasvast ja soolast süües on lahendus aktiivne liikumine ning taldrikureeglist kinni pidamine. Nii saab süda jaksu, neerud jõuavad oma tööd teha, hingamine ei pidurdu ja seksuaalelu on normis.“

Ilmunud ajakirjas Naised. Pilt: howmanycaloriescounter.com

1 comment:

  1. I am really surprised by the quality of your constant posts.
    Hi. Sir.. You really are a genius, I feel blessed to be a regular reader of such a blog Thanks so much.. -Onlinekaj💕💋 fonts copy paste
    muchWhat is love?

    ReplyDelete