Kõrge vererõhk ja glaukoom, kalorite piiramine ning rinoviirused

Sellest nädalast alates hakkan kokku koguma huvitavamaid terviseuudised meediamaastikult!Kõrge vererõhk võib tõsta pimedaks jäämise riski
Allikas: Postimees Tervis

Värske uuringu järgi tõstab kõrge vererõhk glaukoomi ehk rohekae tekkimise riski ning see haigus on maailmas peamine pimeduse põhjustaja. Sageli kaasneb haigusega kõrgenenud silma siserõhk, kirjutab newsmaxhealth.com. Kõrgenenud rõhu tõttu ei pääse veri silma ning nägemine muutub halvemaks.

Eelmised uuringud on näidanud, et kõrge vererõhk võib glaukoomi ära hoida, sest see ei lase silma siserõhul kõrgemaks minna. Need uuringud näitasid, et tõstes vererõhku lühikeseks ajaks, (üheks tunniks) pakkus see osalist kaitset. Samas näitavad teised andmed, et kuigi kõrge vererõhk kaitses nooremaid inimesi, tõusis vanematel glaukoomi tekkimise risk.

Loe edasi siit.


Rinoviirused eelistavad külma nina

Allikas: Postimees Tervis

Kuigi nohu ei tekita pelgalt madal õhutemperatuur, pole selle eemalhoidmiseks soojalt riidesse panemine siiski halb mõte: hiirte epiteelkoe rakkudega tehtud katsed kinnitavad, et madalam kehatemperatuur pärsib immuunsüsteemi tööd, võimaldades rinoviirustel end hõlpsamalt paljundada.

Tavalist nohu tekitavad rinoviirused kasvavad juba teada-tuntult hingamisteedes paremini kui kopsudes endis. Kui kopsude sisetemperatuur ulatub 37 °C'ni, siis ninaõõne temperatuur jääb väliskkeskkonna jahutava toime tõttu 33-35 °C vahele, kirjutab novaator.err.ee.

Loe edasi siit.


Kas kalorite piiramine aeglustab vananemist?

Allikas: Postimees Tervis

Levinud arvamuse kohaselt võib tarbitava kalorihulga piiramine aeglustada vananemisprotsesse. On see tõsi?

Shape.com’i toitumisekspert selgitas, et hiirtega läbi viidud uuringud on näidanud, et kalorite piiramine pikendab eluiga kuni 65 protsenti. Kuid me ei ole hiired ja mitte kõik, mis töötab hiirte peal, ei ole inimeste puhul täpselt sama. Lisaks ei ole tema sõnul häid tõendeid selle kohta, et pidev kalorite piiramine aitaks tegelikult mõistlikul viisil eluiga pikendada. Mõistlikul viisil tähendab seda, et kui sa näiteks tarbid 25 protsenti vähem kaloreid, kui su keha tegelikult vajab, pikendad sa sellega võib-olla tõesti oma eluiga kuue kuu võrra, ent see võib ühtlasi tähendada ka madalamat kehatemperatuuri, kehvemat ainevahetust ja potentsiaalselt madalamat libiidot.

Loe edasi siit.


Kümme viga treenimisel, mis lähevad sulle kalliks maksma

Allikas: Postimees Tervis

Health.com toob välja kümme levinumat viga, mida treenimisel tehakse ning mis võivad vähendada oluliselt treeningust saadavat kasu ja kulutatud kalorite hulka.

Sa kiigutad käsi

Jõutreeningu puhul ei tule kunagi kasuks, kui kontrollitud, pinges liigutuse asemel hakkad käsi kiigutama. Iga jõuharjutus koosneb kahest osast: lihaskokkutõmbest ja sirutusest. Kui kipud kätt näiteks biitsepsiharjutuse ajal kiigutama, ei suuda sa sirutusfaasi kontrollida ning see suurendab vigastuste riski ja vähendab ka harjutusest saadavat kasu. Proovi lugeda kokkutõmbefaasis kaheni ja sirutusfaasis nelja kuni viieni.

Sa toetad käsi kardiotreeningu ajal

Kui sa toetad jooksulindil treenides oma käsi või kasutad elliptilisel masinal treenides käepidemeid, vähendad sa sellega oluliselt kalorikulu. Lisaks võid sa end hoopis kiiremini ära väsitada, kui püüad kätega osa jalgade tööst ära teha, sest käed ei ole nii tugevad. Kui sulle tundub, et jooksulindil on sul ilma käepidemest kinni hoidmata raske õiget asendit hoida, proovi vähendada kallet või aeglustada tempot.

Sa ei venita piisavalt pikalt

Kui venitad lihaseid vaid mõne sekundi jagu, ei suurenda see sinu painduvust ja võib lõppeda ka vigastusega. Õige viis venitada on hoida asendit liikumatult 20 kuni 30 sekundit.

Üks teine levinud viga tehakse reie tagalihase venitamisel – kui lased oma selja kumeraks, et ulatuda paremini välja sirutatud jalani, siis venitad selle võrra reie tagalihast hoopis vähem. Samuti tekitab see ebavajaliku surve sinu seljas.

Sa ootad liiga kaua

Ära oota jõusaalis, kuni teised on mõne masinaga treenimise lõpetanud – nii kaotad väärtuslikku trenniaega. Täida see aeg harjutustega, mida saad teha ilma masinateta, nagu keretõsted, plank, kätekõverdused jne. Samuti võid sa näiteks hüpata hüppenööriga või teha põlvetõsteid. See on alati parem, kui veeta viis minutit harjutuste vahel niisama oodates.

Sa venitad harjutuste vahel

Kuigi sulle võib tunduda, et nii võidad sa aega, siis tegelikult võib harjutuste vahel venitamine vähendada sinu sooritust – jaksad pärast hoopis vähem raskust tõsta. Jäta venitused ikka treeningu lõppu.

Loe edasi siit.


12 nippi, kuidas unetusest lahti saada

Allikas: Postimees Tervis

Uuringud on näidanud, et pidev unepuudus teeb inimesi rumalaks, kergesti ärrituvaks, õnnetuks, tõstab kehakaalu ning häirib keskendumisvõimet. Lisaks on sel veel teisigi ebameeldivaid kõrvalmõjusid.

Teadmine, et uni on meile eluliselt vajalik ning teaduslikud tõestused antud teemal süvendavad frustratsiooni, kui und ei tule ja nii näiteks kella kolmeni öösel.

Et aidata «öökullidel» natukegi rohkem puhkust saada, kogus Business Insider kokku parimad praktikad. Eksperdid kutsuvad neid nippe une hügieeniks.

Tekita unerutiin

Tee iga kord enne magamaminekut samu lõõgastavaid tegevusi – nii harjutad oma keha uneks ette ja ühtlasi kujuneb rituaal, millest keha saab edaspidi aru, et peagi on tarvis magama heita. Sobilikud tegevused võiksid olla näiteks kuum vann või siis mõne raamatu lugemine.

Sea oma magamistuba und soosivaks

Sleep to Live instituudi direktor Robert Oexman ütles Business Insiderile, et magamistuba peaks püsima keskmisest jahedam (18-20 kraadi vahel) ning pime. Akna ees võiks kasutada päevavalgust blokeerivaid kardinaid.

Ära kasuta telefoni äratuskellana

Paljud meist loodavad iPhoni äratavale helile hommikul. Ainuke probleem on selles, et kui sul juhtumisi und ei tule, tekib sul esimese meelelahutusihana mõte sirutada käsi telefoni suunas, mis on täis rakendusi. Need aga stimuleerivad sinu aju ega lase sul magama jääda. Mobiiltelefoni asemel võiks kasutada tavalist äratuskella. Magamistuba olgu eelkõige magamiseks ja välja puhkamiseks.

Katseta sügavat hingamist

Pisut sügavale hingamisele keskendudes annad oma kehale signaali, et nüüd on ohutu hetk lõõgastumiseks. Pereterapeut Vikki Stark andis ajakirjas Psychology Today tehnikast ülevaate järgmiselt: «Sissehingamisel keskendud puhtale, värskele õhule, mis siseneb kopsu, liikudes läbi kogu keha, puhastades viimse kui raku. Väljahingamisel kujutle, et kõik toksiinid ja negatiivsus heidetakse atmosfääri ning sinu keha on taastunud. Keskendu sellele püsivalt, rahulikult sisse-välja hingates ning ma garanteerin, et sinu enesetunne muutub rahulikumaks ja lõõgastunumaks. See ei pruugi esimesel korral täielikult õnnestuda, aga pead proovima. See on harjutus, seega tuleb seda praktiseerida tihedalt, et see parima tulemuse annaks. Katseta kuni sinu keha järgele annab ja unne suigub.»

Lase end kuni varvasteni lõdvaks

Et tööpäeva pingeid maandada, mis on kontorist koju kaasa tulnud ja lihastes tunda annavad, proovi «progressiivset lihaslõõgastust» voodis lamades. See on väga lihtne – pinguta üht lihasgruppi, seejärel vabasta ja liigu järgmise juurde.

Seattle’i loodusravi instituudi unemeditsiini osakonna juht Catherine Darley soovitab seejuures eriliselt keskenduda varvastele.

«Rulli oma varbad kõvasti kokku ja loe seitsmeni, seejärel vabasta,» soovitab ta. «Korda harjutust igale lihasgrupile, alustades varvastest kuni kaelani välja.»

Alluta oma teadvus

Lammaste lugemine on eilne päev. Palju efektiivsem soovitus tuleb uneeksperdilt doktor Vicky Seelallilt, kes soovitab lugeda tagurpidi kolmega jaguvaid numbreid alustades 100st.

Selline lugemine aitab unne suikuda, samal ajal on see ka mõnus väljakutse, kuna aju peab samal ajal arvutama.

Loe edasi siit.

Pilt: khancoaching.com

No comments:

Post a Comment