Mis juhtub, kui mul on seenhaigus?Katkised varbavahed, ehmatava välimusega küüned ja ketendav nahapind annavad märku levinud seeneprobleemist.

Kes mind ründavad?
Seenhaiguseid tekitavad eri liiki pärmid ja seened. Need mikroorganismid põhjustavad mitmesuguseid haiguseid. Põhisüüdlased on dermatofüüdid ja pärmseened. Viimased pole küll ainsad haigustekitajad, kuid moodustavad valdava enamuse. Harva põhjustavad naha- ja küünepõletikke hallitusseened.

Mis haiguseid tekitavad?
Pärmseened ehk Candida elutsevad tavaliselt nahal ja limaskestadel haigestumisohtu tekitamata. Probleemid kerkivad esile pärmseente liigsel paljunemisel, mille tulemusel tekib põletik nimega kandidoos. Üks levinumaid vorme on tupeseen, mida iseloomustab sügelus, kipitus ja ebameeldiv voolus.  Dermatofüütia on seenhaigus, mille võib saada teiselt inimeselt, ümbritsevast keskkonnast või isegi loomadelt. Dermatofüüdid kasutavad toiduks naha sarvainet ning kahjustavad küüsi, nahka ja juukseid. Need seened vajavad paljunemiseks sooja ja niisket keskkonnda. Seetõttu on varbavahed ja kubemevoldid üks ohustatumaid piirkondi. Jalaseene tunneb tavaliselt ära 4-5 varba vahel esinevate sügelevate villide järgi, mis aja möödudes levivad teistesse varbavahedesse. Nahk hakkab ketendama ja varvaste vaheline nahk hakkab kihiti eemalduma. Pindmist seennakkust tekitab ka pärmseen, mis avaldub tihti pruunikaspunaste täppidena ülakehal.

Mis aitab haigustele kaasa?
Soodustavad tegurid ei põhjusta otseselt seenhaigust, ent aitavad mingil moel selle tekkele kaasa. Näiteks kroonilise haiguse tõttu immuunsüsteemi hõivatusest tingitud organismi üldise vastupanu langus lihtsustab kergemate haiguste esinemist. Esmatähtis on igapäevaselt hügieeni eest hoolitseda. Põhiliselt loob seenhaiguste tekkele soodsama keskkonna umbsete jalanõude kandmine, niiskes ja soojas keskkonnas viibimine ning intensiivselt spordiga tegelemine. Aktiivne spordi tegemine seetõttu, et küüntele võivad tekkida mikrotraumad ja higistamine loob seentele parema keskkonna. Antibiootikumide kasutamine soodustab muuhulgas pärmseente vohamist seedetraktist ja tupepõletiku teket.

Kuidas toimub ravi?
Sümptomite ilmnemisel tasub konsulteerida perearstiga, kes võib nahaarsti juurde saata või minna erakliinikusse otse eriarsti jutule. Seenhaiguse ravi ei toimu paari päevaga, vaid vajab mitmeid nädalaid või teatud juhtudel isegi kuudepikkust kuuri. Nimelt on ravi eesmärk hävitada eosed täielikult ja esmased paranemistunnused on alles pool võitu. Kaasuvate küünekahjustuste puhul on väliste tunnuste täielik paranemine individuaalse kestusega. Õigeaegne ravi on tähtis, sest unarusse jäetud haigus võib levida teistesse kehapiirkondadesse, tekitada mitmesuguseid tüsistusi ja kujutada ohtu teistele inimestele.

Kas on võimalik seenhaiguseid vältida?
Mitte ühegi haigusega pole võimalik riski absoluutse nullini viia, aga üht-teist kasulikku on võimalik seenhaiguste vältimiseks ise ära teha. Seenhaiguste ennetamisel on tähtis mitte kasutada teiste inimeste jalanõusid ja käterätte, sest haigustekitajad võivad just sel moel levida. Kõikides pesemisruumides tuleb kasutada desinfektsioonivahendit. Avalikes ujulates, saunades ja spordiklubi riietusruumides liikumisel on kasulik kanda vastavaid jalanõusid. Tark tegu on maniküüri- ja pediküüritarbeid teistelt mitte laenata ega enda omasid edasi anda. Otseste kaitsevahendite alla kuuluvad näiteks erinevad pulbrid ja pihustid, millega saab jalgu desinfitseerida. Jalgu tuleb pesemise järgselt korralikult kuivatada ja vältida nende hõõrdumist, et alandada riski mikrohaavandite tekkeks.

Ilmunud ajakirjas Tervis Pluss. Pilt: Wikipedia.

No comments:

Post a Comment